Tuesday, Jun 25, 2019
HomeGüncel HaberlerSertifikalı İlk Yardım Kursu

Sertifikalı İlk Yardım Kursu

İlk Yardım Nedir?

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk yardımcı kimdir?

İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta/yaralıya tıbbi araç ve gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle, sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, konuyla ilgili eğitim sonunda ilk yardımcı sertifikası almış kişiyi tanımlar.

İlk yardımın öncelikli amaçları nelerdir?

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek, İyileştirmeyi kolaylaştırmak ilk yardımın öncelikli amaçlarıdır.

Niçin ilk yardım önemlidir?

Özellikle bazı durumlarda (trafik sıkışıklığı, uzak mesafe, iletişim sorunları vb. nedenlerle acil sağlık sistemine ulaşamama vb.) acil tıbbi yardımın gecikeceği ya da hemen basit müdahalelerle hastanın durumunda düzelme olabileceği durumlara ilk yardım hayat kurtarır. Özellikle ani kalp durmalarında bu olağan dışı ve son derece acil durumun erken tanınması ve erken kalp masajına başlanması çok önemlidir. Bu nedenlerle her birey özellikle tüm kamu personellerinin ilk yardım öğrenmesi taraftarıyız.

Ani kalp durmalarında ilk 10 dakika hatta ilk 6 dakika çok önemlidir. İlk 5 dakika içerisinde olay yerinde olan kişiler tarafından temel yaşam desteğine başlanması durumunda hastalarda beyin hasarı gelişme süresi uzayacaktır. Bununla beraber direk hastaya uygulanan temel yaşam desteği (kalp masajı) hastanın hayati fonksiyonlarının (nabız ve solunum) tekrar yerine gelmesine neden olarak sağ kalımı arttırmaktadır.

Yine ilk yardım bilen kişiler olaylar karşısında nasıl davranacaklarının farkındadırlar. Öncelikle hastaya zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmaları gerektiğini ondan sonra gerekli müdahaleleri yapmaları gerektiğini bilirler. Ülkemizde sık karşılaştığımız insanlara yardım etme düşüncesi ile hastaların apar topar hareket ettirilmesi, taşıma kurallarına riayet edilmeden hastaların karga-tulumba olarak tabir edilen yöntemlerle taşınmaları hastalara ciddi olarak zararlar verebilmektedir.

Örneğin bir trafik kazası sonucunda omurilik yaralanması olan bir hastanın bilinçsizce karga-tulumba alelacele taşınması hastaya faydadan çok zarar verebilmektedir. Bu hastalar yapılan bu yanlış müdahale neticesinde hayatlarının sonuna kadar yatağa bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın bu şekilde taşınmasına engel olmaya çalışmak bile hayati bir ilk yardım müdahalesidir.

Yine özellikle büyük sanayi iş kazalarında, kanamalı hastalara yapılacak basit müdahaleler ile kanama kontrolü sağlanarak aşırı kan kayıplarının önüne geçilerek hastanın genel durumunun bozulması engellenebilir, Aşırı soğuğa maruz kalmış kişilere uygun müdahalelerle durumlarında iyileşme sağlanabilir.

Kısacası öyle durumlar ile karşılaşabilirsiniz ki olay anında sadece hasta ve siz orada olursunuz. Ve hasta da çok yakınınız, eşimiz, evladınız, kardeşiniz, anneniz yada babanız olabilir. Bu gibi durumlarda acil tıbbi yardım ulaşana kadar yapacağınız basit müdahalelerle sevdiklerinizi yada herhangi bir kişiyi hayata bağlayabilir, onun yaşama şansını en üst

seviyeye çıkarabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka yurttaşlarımız ilk yardım öğrenerek olağan dışı durumlarda daha donanımlı hale gelmeli ve ilk yardım yapabilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

Unutmayın… Sadece ellerinizi kullanarak bir çok hayatı kurtarabilirsiniz….

SİSAD, AHİMDER VE İKLİM GENÇLİK KULÜBÜ’in ortaklaşa hazırladığı ilk yardım kursuna kayıt yaptırmakta geç kalmayın.

Kursiyerlerimiz 2 günlük kurs sürecini başarıyla bitirip kursun sonun da yapılacak sınavı geçmeleri sonucunda Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Kurs Ücreti 100,00 TL dir.

Erkek Kursiyerlerimiz;

21-22 Ekim Hafta sonu 09.30-16:00

VEFA YURDU

ASFA KOLEJİ seçenekleriyle

Bayan Kursiyerlerimizin;

17-18 Ekim Hafta İçi saat 09:30-16:00 MEC Kültür Merkezinde

21-22 Ekim Hafta sonu saat 09:30-16:00 MEC Kültür Merkezinde

İklim Gençlik Kulübü seçenekleriyle

KAYIT FORMU
  1. ErkekBayan

Detaylı bilgi için iletişim bilgilerimiz: Sisad Ankara:0542 550 84 60 İklim Gençlik Kulübü:0543 953 87 81